Kui vana seade jõuab ettevõtte territooriumile, siis toimub seadme tuvastamine ehk liigitamine, millisesse jäätmegruppi antud jääde kuulub (käesoleva aasta lõpuni liigitatakse elektroonikajäätmed 10-sse kategooriasse, alates 2019a. on kategooriaid ainult 6). Pärast jäätme tuvastamist toimub jäätme kaalumine ning suunamine edasisele ümbertöötlemisele. Suures pildis koosneb ümbertöötlemise ahel mitmest etapist, enne kui jääde muutub tooteks :
- Ohtlike jäätmete eemaldamine;
- Muude jäätmete eraldamine ja järel töötlus;
- Teatud ohtlike jäätmete ümbertöötlemine;
- Pakendamine:
- Ajutine ladustamine;
- Järgmine ümbertöötlemise etapp;
- Jäätmest saab toode (materjali ringlussevõtt) või energiakasutus;
Weerec OÜ-s toimub seadmete demonteerimine manuaalselt. See tähendab, et kõik seadmed demonteeritakse käsitsi. Põhilisteks töövahenditeks on haamer, elektritrellid, -kruvikeerajad. Meie hinnangul on see hetkel parim viis eemaldada ohtlikud jäätmed ning materjalide kvaliteet on pärast kontrollitavam.
Ühest kodumajapidamise seadmest tekib keskmiselt 14 erinevat fraktsiooni, mille puhul on valdavalt tegemist metallide, plastide, ohtlike jäätmete (kondensaatorid, patareid/akud, õlid) ja väärismetalle sisaldavate materjalidega.
Kõikidele materjalidele on omad väljundid või ümbertöötlemise viisid. Näiteks osad ohtlikud jäätmed (vana televiisori või monitori kineskoop) töödeldakse ümber WeeRecis, teised saadetakse ohtlike jäätmete põletusse või siis ohtlike jäätmete prügilasse. Puhtad metallid müüakse metallitööstustele (läbi vahendajate), plast suunatakse sorteerimisele või otse granuleerimisse. Muud erinevaid metalle sisaldavad fraktsioonid antakse üle järgmisele käitlejale, kes purustab ja eristab erinevad materjalid teine-teisest! Kogu ahelat arvesse võttes, on jäätmekäitluse tulemusel vähemalt 80% seadme kogukaalust võetud uue materjalina ringlusse. Mis teeb taaskasutamise tulemuseks keskmiselt 90%.
Täna tekib Eestis igal aastal ca 1000 tonni vanu kineskoopseadmeid. Selle seadme kogukaalust ca 50% moodustab kineskoop. Kineskoop sisaldab ohtlike aineid ning selle koobi tagumine klaas sisaldab ka raskemetalli pliid (klaasi koostises). WeeRec omab selle koobi ümbertöötlemiseks kuivtehnoloogiat – Laser lõikus, mille tulemusel eemaldatakse kineskoobist ohtlikud ained ning eraldatakse pliiklaas tavaklaasist.
Teleri ja monitori erikäsitluse vajadus tuleneb eelkõige kineskoobi klaasi kõrgest pliisisaldusest. Kineskoop koosneb pliisisalduse alusel sisuliselt kahest erinevast osast – ekraan, mis on valmistatud pliid mittesisaldavast klaasist ning lehtrikujuline tagaosa, mille valmistamisel on klaasile lisatud pliioksiidi. Pliisisalduse alusel saab kineskoobi tagaosa jagada veel kaheks – lehter ja kael. Lehtriosa pliioksiidi sisaldus on kuni 25%, kaelal kuni 40%.
Kineskoopseadme käitlus algab kineskoobi eraldamisega kogu seadmest. Kineskoopide käitlusel esmasel etapil eraldatakse kineskoobi välisküljelt kõikvõimalikud lisaosad. Järgnevalt suunatakse kineskoop laserseadmesse, kus laseriga eraldatakse kineskoobi pliid mittesisaldavast klaasist esiosa ning pliid sisaldavast klaasist tagaosa. Kinnises kambris käib laserlõikus, kus klaas lõigatakse pooleks, s.t. üksteisest on eraldatud esiklaas ja tagaklaas. Selle teeb võimalikuks automaatne mõõte- ja positsioneerimisfunktsioon, mis reguleerib laserkiire õiget lõikamisparameetrit. Mõõtmise ja lõikamise ajal hoitakse klaasi vaakumi all, laser lõikab klaasi 360 kraadi.
Järgnevalt eraldatakse kineskoobi esiosast metallosad ning vaakumiga kõrvaldatakse fosforühenditest valmistatud luminofoorkiht, klaas purustatakse. Kineskoobi tagaosast kõrvaldatakse vasest elektronkiire juhtimise mähis, eraldatakse roostevabast terastest elektronkahur. Pliid sisaldavast klaasist kineskoobi tagaosa purustatakse, purustamise käigus eraldub grafiidikiht, mis kogutakse tolmuimejaga kokku. Raudmetallilised osad eraldatakse magnetseadmega.
Seejärel transporditakse esiklaas ja tagaklaas eraldi ning eraldi konveieritega järgmisesse etappi, kus klaas purustatakse, puhastatakse/lihvitakse pöörlevas spetsiaalses trumlis. Klaas on trumlis 15-25 minutit. Klaasifragmente tsüklitakse pöörleva trumliga, kus klaasist terade pinnast eralduvad võõrkehad, liim, alumiiniumvärv, etiketid, luminestsents tolm jne. Trumli järel olev sõel eemaldab osakesi, mille läbimõõt on väiksem kui 10mm, seega peenfraktisoon jääb puhtast klaasivoolust välja. Väljundiks klaasist graanulid. Pliid sisaldav klaas suunatakse edasi plii ümbertöötlemise tehasesse.